Halluks Valgus Ameliyat Günü

ayak2

Halluks Valgus Ameliyat Günü

Ameliyat günü hastaneye geldiniz yatış işlemleri sonrası servis hemşiresi tarafında genel sağlık durumunuzla ilgili bilgiler alınıp son hazırlıklarınız yapılacaktır.

Halluks Valgus Ameliyat Günü

Doktorunuz ameliyat öncesi sizi son kez görerek merak ettiğiniz konularda aydınlatacaktır. Doktorunuz ameliyat tarafını tekrar sorgulayacaktır. Bu sizi şaşırtmasın tüm dünyada taraf cerrahilerinde uygulanan doğrulama gerekliliğidir.Ameliyattan ortalama yarım saat önce heyacanınızı yatıştırıcı bir ilaç kullanmanı için verilebilir.

Ameliyathane odasına girdiğinizde nispeten kalabalık bir ekibi göreceksiniz. Doktorunuz yanınıza gelerek bilgi verecektir. Ameliyat ayak bileği bloğu yada genel anestezi ile yapılabilir. Buna genelde ameliyat öncesi dönemde karar verilmiş olunur.

Uygulanacak ameliyat türüne göre cerrahi süre 45 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir. Sizi bekleyenler için süre 3-4 saati bulabilir. Bu süreye ameliyat öncesi dönemdeki hazırlıklar ve ameliyat sonrası dönemdeki prosedürler de dahildir.

Ameliyat sonrası dönemde olguların bir çoğunda ayağınızda sadece yumuşak dolgun bir pansuman var iken nadiren alçı uygulanabilir. Bu durumdan doktorunuz zaten ameliyattan önce sizi bilgilendirmiş olacaktır.

Ameliyat sonrası bacağınızın yastıklarla yüksekte tutulduğunu fark edeceksiniz. Ameliyatınız ayak bileği bloğu ile yapıldı ise genelde ameliyat sonrası hemen gıdalara geçebilirken genel anestezi uygulandı ise ameliyattan 4-6 saat sonra ağızdan gıda almaya başlayabilirsiniz.

Ameliyat sonrası dönemde ağrınızın çok olması durumunda mutlaka hemşire ve doktorunuza bilgi veriniz. Bazen sıkı elastik bandajlar ağrı nedeni olup bandajların gevşetilmesi rahatlamanızı sağlamaktadır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, genel olarak ameliyat günü yanınıza gelerek ilk yürümenize eşlik edecektir. Bandaj kullanan hastalara özel ayakkabı önerisinde bulunulabilmektedir.

Genel olarak Halluks Valgus ameliyatında sonra hastalar 1 gece hastanede misafir edilip ertesi günü taburcu edilmektedirler.

Cevap yazın