Halluks Valgus deformitesinin düzeyi nasıl değerlendirilir?

ayak2

Halluks Valgus deformitesinin düzeyi nasıl değerlendirilir?


İleri Düzeyde Halluks Valgus Deformitesi Ameliyat öncesi ve sonrası görünümü

Halluks Valgus deformitesinin adını duydunuz yada duymadınız. Ama kesin olan bir şey var ki bu ağrılı ayak başparmak kemik çıkıntıları size çok ızdırap veriyor. Artık bunun için birşeyler yapılmalı diyorsunuz. Doktorunuzun nasıl bir değerlendirme yapacağını; ameliyat deyip demiyeceğini merak ediyorsunuz

Prof.Dr.Şeref Aktaş, sizinle ilk karşılaşmasında; sorunun ne kadar süredir olduğu, aktivite düzeyini, yaşam tarzınız konusunda bilgi alacaktır., Halluks Valgus deformitesinde son zamanlarda artma olup olmadığı, Ayağınızdaki kemik çıkıntısına bağlı ne kadar ağrı çektiğinizi ve ayakkabı kullanımı tercihleriniz öğrenmek isteyecektir. Ayrıca başka sistemik bir hastalığınızın olup olmadığını da sorgulayabilecektir. Bu bilgiler hem deformitenizin değerlendirilmesinde hem de tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde çok önemlidir.

Daha sonra doktorunuz muayene işlemine geçecektir. Muayene de Halluks Valgusun düzeyi, eşlik eden eklem gevşekliği olup olmadığı, deformitenin elle düzeltilip düzeltilemediği, düz tabanlığınızın olup olmadığı, diğer ayak parmaklarınızda deformite, şekil bozukluğu olup olmadığı, nasır, kızarıklık ve şişlik olup olmadığı, ayak bileği ve parmak eklemlerinizin hareket açıklığı değerlendirilecektir.

Fizik Muayene

Fizik Muayeneyi takiben doktorunuz Ayaklarınızın yere basar durumda önden ve yandan çekilmiş radyografik tetkiklerinizi ve bazı hastalarda da Bilgisayarlı Ayak Tabanı analizi testlerini isteyip değerlendirecektir.

Halluks Valgus deformitesinin düzeyi

Cevap yazın