Halluks Valgus Nedir?

ayak2

Halluks Valgus nedir?
Halluks Valgus deformitesi yada bunion deformitesi ayak başparmakta kemik çıkıntısı ile karekterize bir hastalıktır. Ayak başparmaktaki kemik çıkıntısı, bir çok hastada sonradan belirginleşir.Kemik çıkıntı ile beraber hastalarda başparmakta ve kemik çıkıntısı bölgesinde ağrı şikayeti de görülmektedir. Özellikle, ayakkabı giyiminde ağrı ve rahatsızlık hissedilmektedir. Bir çok halluks valgus deformiteli hasta ayakkabı tercihi değişikliğine gitme ihtiyacı hissetmektedirler. Ayakkabı değişikliğine rağmen bazı hastalarda günlük aktiviteler de dahi ağrı ve kısıtlanma sürebilmektdir. Oluşan kemik çıkıntısı, hastanın ayakkabılarını deforme etmektedir. Yine ayakkabı basısına bağlı olarak kemik çıkıntısı üzerinde kızarıklık ve yumuşak doku şişliği de görülmektedir.

İleri düzey Halluks Valgus, (sol üst resim) Ortadüzey Halluks Valgus (orta resim) ve Ameliyat sonrası (sağ resim)

Halluks valgus nedir?

Ayak başparmakta kemik çıkıntısı yanısıra başparmakta dönüklük ve açılanma da görülür. Halluks valgus deformitesinin ilerlemiş evrelerinde 2. ve 3. parmaklarda da şekil bozukluğu gelişmektedir.

Halluks Valgus deformitesinde, tarafımıza hastaların ağrı şikayeti yanında estetik kaygıları da olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında birçok hastamız açık ayakkabıları kullamaktan estetik kaygılarla çekinmektedirler.

Cevap yazın