Halluks Valgusta kaç tür cerrahi yapılmaktadır?

ayak2

Halluks Valgusta kaç tür cerrahi yapılmaktadır?

Halluks Valgus cerrahi tedavisinde uygulanan onlarca cerrahi teknik vardır. Bunun nedeni ise deformitenin gösterdiği farklılıklardır. Bazı hastalarda deformite, başparmak kemikleri ve başparmak ekleminden, bazı hastalarda tarak kemiğinin eklem bölgesindeki açılanmasından, bazı hastalarda tarak kemiğinin açılanmasından ve bazı hastalarda tarak kemiği ile ayak orta kısmı kemikleri arasındaki sorundan kaynaklanabilmektedir.

Muayene ve radyolojik değerlendirme ile sizin Halluks Valgus deformitenizi analiz etmiş doktorunuz aşağıda bazı örnekler verilen cerrahi operasyonlarda size uygun bir yada birkaçını uygulayacaktır.

Bunionektomi:

Sadece kemik çıkıntısının törpülenmesi yöntemidir. Genel olarak tek başına uygulanmayıp, diğer cerrahilerle beraber uygulanmaktadır. Tek başına yapılan olgularda tekrarlama oranı % 100 lere yakındır.

Yumuşak Doku Ameliyatları:

Halluks valgus deformitesinde mevcut açılanma eklem kapülü ve çevre tendonlar üzerinde de değişikliklere yol açmaktadır. Ayak başparmağının diğer ayağa bakan tarafında kapsülde uzama olurken 2.parmağa bakan tarafta kapsülde ve bu bölgeye yapışan adduktor hallusis tendonunda kısalma görülmektedir. Burada amaç kısa olan tendon ve kapsül tarafının kesilerek deformiteye etkisinin kaldırılması ve genişlemiş kapsül kısmınında daraltılmasıdır. Halluks Valgus deformitesinde yumuşak doku cerrahisi günümüzde kemik cerrahilerinde elde edilen düzeltmeye katkı maksadıyla zaman zaman kullanılmaktadır.

Akin Osteotomisi:

Bazı hastalarda ayak başparmağındaki tırnağa yakın ve tarak kemiğine yakın iki parmak kemiğinden tarak kemiğine yakın olanda kemik yapısındaki farklılık görülür. Bu durumda iki parmak kemiği arasındaki eklem bölgesinde açılanma görülür. Akin osteotomisi başparmağın tarak kemiğine yakın parmak kemiğinin kesilerek tespit edilmesi şeklinde uygulanır. Bazen tek başına uygulandığı gibi bazen de diğer cerrahilerle kombine uygulanmaktadır.

Tarak Kemiği Osteotomisi:

En sık uygulanan ve birçok tipi olan tarak kemiğinin kesilerek pozisyonunu düzeltilmesi şeklinde yapılan bir cerrahidir. Çoğunlukla; vida ve/veya tel gibi tespit malzemeleri kullanılır. Deformitenin şekline göre tarak kemiğinin kesildiği yer; ayak parmağı ile eklem yaptığı yere yakın, tüm kemik boyunu takip edecek şekilde oblik yada z şekli veya tarak kemiğinin başlangıç yerine yakın yerden yapılmaktadır.

Artrodez:

Artrodez, özellikle romatoid artritli hastalarda, serebral palsi gibi nörolojik hastalığı olanlarda ve eklemde ileri düzeyde kireçlenme gelişmiş hastalarda uygulanmaktadır.

Cevap yazın