Halluks Valgusta tedavi nasıl olmaktadır?

Halluks valgusta tedavi nasıl olmaktadır? Halluks Valgusta deformitenin tedavisinde Halluks Valgusun düzeyi, deformiteyi arttırıcı ek faktörlerin olup olmaması önem arzetmektedir.

Eğer mevcut bir düz tabanlık var ise bu Halluks Valgus deformitesinin ilerlemesine neden olacağı gibi, tedavi edilen olgularda halluks valgusun tekrar gelişimine neden olabileceğinden mutlaka kişiye özgü tabanlık kullanımı önerilir.

halluks-valgusta-tedavi-nasil-olmaktadir deyince akla ayakkabılar da gelir. Eğer deformite hafif – orta düzeyde ve hastanın ağrısı ayakkabı giyiminde oluyorsa kullanılacak ayakkabı şeklinin değiştirilmesi önerilir. Bu durumda tarak kısmı geniş, ön tarafta parmakları olduğu kısımda yüksekliği yeterli olan, yumuşak, rahat havalanabilen ayakkabılar tercih edilmelidir. Bir çok spor ayakkabısı yada yürüyüş ayakkabıların buna uygundur.

Parmak arası makaralar, Halluks valgus atelleri, gece atellerinin Halluks Valgus hastalığında kullanımı ağrınızın azalmasını sağlayabilmektedir. Ancak, atel ve makaraları Halluks Valgusun ilerlemesini durdurmaya yada geri döndürmeye katkılarının olmadığı gösterilmiştir. Bu aparatların ağrıyı a açısından kullanımı düşünülebilir.

Eğer, ayak başparmak çıkıntınıza bağlı hissettiğiniz ağrınız sizi günlük aktivitelerinizden alıkouyorsa ve/veya Halluks Valgus deformiteniz ileri düzeyde ise ve halluks valgusa diğer parmakların şekil bozukluğu eşlik ediyorsa doktorunuz size cerrahi tedaviye önerebilir.

Halluks Valgusta cerrahi acil olmayıp elektifitr. Bu nedenle size uygun ameliyatın tipi ve ameliyat sonrası dönemi göz önüne alarak size ve doktorunuza en uygun zaman belirlenmelidir.

halluks valgusta tedavi nasil olmaktadir

Cevap yazın